Tidligere Centers of Excellence

  • Centre oprettet i 2007 - femte ansøgningsrunde

    Center for Tidsrækkeøkonometri (CREATES)
    Centerleder: Niels Haldrup
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Kulhydratgenkendelse og Signalering (CARB)
    Centerleder: Jens Stougaard
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Komparativ Genomforskning
    Centerleder: Rasmus Nielsen
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for DNA Nanoteknologi (CDNA)
    Centerleder: Kurt Vesterager Gothelf
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Epigenetik
    Centerleder: Kristian Helin
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Is og Klima
    Centerleder: Dorthe Dahl-Jensen
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Massive Data Algorithmics (MADALGO)
    Centerleder: Lars Arge
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Membranpumper i Celler og Sygdom Center (PUMPKIN)
    Centerleder: Poul Nissen
    Placering: Aarhus Universitet

  • Centre oprettet i 2005 - fjerde ansøgningsrunde

    Nordiske Center for Jordens Udvikling (NordCEE)
    Centerleder: Don Canfield
    Placering: Syddansk Universitet

     

    Center for Individuel Nanopartikel Funktionalitet (CINF)
    Centerleder: Ib Chorkendorff
    Placering: Danmarks Tekniske Universitet

     

    Center for Inflammation og Metabolisme (CIM)
    Centerleder: Bente Klarlund Pedersen
    Placering: Rigshospitalet

     

    Center for Genotoksisk Stress (GENOTOXIC)
    Centerleder: Jiri Lukas
    Placering: Kræftens Bekæmpelse

     

    Center for Social Evolution (CSE)
    Centerleder: Jacobus J. Boomsma
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for mRNP Biogenese og Metabolisme
    Centerleder: Torben Heick Jensen
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Uopløselige Proteinstrukturer (inSPIN)
    Centerleder: Niels Chr. Nielsen
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Oxygenmikroskopi og Billeddannelse (COMI)
    Centerleder: Peter R. Ogilby
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Seje Væskers Dynamik (Glas og Tid)
    Centerleder: Jeppe Dyre
    Placering: Roskilde Universitet

     

    Center for Kosmologi (DARK)
    Centerleder: Jens Hjorth
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Sociolingvistiske Sprogforandringsstudier (LANCHART)
    Centerleder: Frans Gregersen
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Tekstil Forskning (CTR)
    Centerleder: Marie-Louise Nosch
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Modeller af Liv (CMOL)
    Centerleder: Kim Sneppen
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Hjertearytmi (DARC)
    Centerleder: Søren-Peter Olesen
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Bæredygtig og Grøn Kemi (CSG)
    Centerleder: Claus Hviid Christensen
    Placering: Danmarks Tekniske Universitet

     

    Centre for Molecular Movies (CMM)
    Centerleder: Martin Meedom Nielsen
    Placering: Københavns Universitet

  • Centre oprettet i 2001/2002 - tredje ansøgningsrunde

    Center for Studiet af Kulturarven fra Middelalderens Ritualer
    Centerleder: Nils Holger Petersen
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Sortehavsstudier (PONTOS)
    Centerleder: Pia Bilde Guldager
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Subjektivitetsforskning (CfS)
    Centerleder: Dan Zahavi
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Metal Strukturer i 4 Dimensioner (M4D)
    Centerleder: Henning Friis Poulsen
    Placering: Risø – Danmarks Tekniske Universitet

     

    Nukleinsyrecentret (NAC)
    Centerleder: Jesper Wengel
    Placering: Syddansk Universitet

     

    Center for Anvendt Mikroøkonometri (CAM)
    Centerleder: Martin Browning
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Biomembran Fysik (MEMPHYS)
    Centerleder: Ole G. Mouritsen
    Placering: Syddansk Universitet

     

    Center for Kvanteoptik (QUANTOP)
    Centerleder: Eugene S. Polzik
    Placering: Københavns Universitet

     

    Vand og Salt Center (V&S)
    Centerleder: Søren Nielsen
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Kvanteprotein (QuP)
    Centerleder: Henrik Bohr
    Placering: Danmarks Tekniske Universitet

     

    Center for Funktionelt Integreret Hjernevidenskab (CFIN)
    Centerledere: Albert Gjedde/Leif Østergaard
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Wilhelm Johannsen Center for Funktionel Genomforskning (WJC)
    Centerleder: Niels Tommerup
    Placering: Københavns Universitet

  • Centre oprettet i 1997/1998 - anden ansøgningsrunde

    Center for Fastfase Organisk Kombinatorisk Kemi (SPOCC)
    Centerleder: Morten Meldal
    Placering: Carlsberg Laboratorierne

     

    Center for Katalyse
    Centerleder: Karl Anker Jørgensen
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Plantemikrobe Symbiose
    Centerleder: Henriette Giese
    Placering: RISØ

     

    Demografisk Forskningscenter
    Centerleder: Hans Chr. Johansen
    Placering: Syddansk Universitet Odense

     

    Center for Jordens Klima og Biokemiske Kredsløb (DCESS)
    Centerleder: Gary Shaffer
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Matematik, Fysik og Stokastik (MaPhySto)
    Centerleder: Ole E. Barndorff-Nielsen
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Molekylær Plantefysiologi (PlaCe)
    Centerleder: Birger Lindberg Møller
    Placering: Den Kongelige Veterinær- og Landbohøjskole

     

    Center for Eksperimentel Bioinformatik (CEBI)
    Centerleder: Matthias Mann
    Placering: Syddansk Universitet Odense

     

    Center for Menneske-Maskine Interaktion
    Centerleder: Annelise Mark Pejtersen
    Placering: RISØ

  • Centre oprettet i 1993/1994 - første ansøgningsrunde

    Søren Kierkegaard Forskningscenteret (SKC)
    Centerleder: Niels Jørgen Cappelørn
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Epidemiologisk Grundforskning (DESC)
    Centerleder: Jørn Olsen
    Placering: Statens Serum Institut

     

    Center for Arbejdsmarkeds- og Sociale Analyser (CLS)
    Centerleder: Niels Westergaard Nielsen
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Teoretisk Astrofysik Center (TAC)
    Centerleder: Igor Novikov
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Atomfysik (ACAP)
    Centerleder: Jens Ulrik Andersen
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Center for Materialefysik på Atomart Niveau (CAMP)
    Centerleder: Jens Kehlet Nørskov
    Placering: Danmarks Tekniske Universitet

     

    Center for Teoretisk Datalogi (BRICS)
    Centerleder: Mogens Nielsen
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Internationalt Center for Numerisk Hydrodynamik (ICCH)
    Centerleder: Per Madsen
    Placering: Danmarks Tekniske Universitet

     

    Dansk Center for Telemåling (DCRS)
    Centerleder: Søren Nørvang Madsen
    Placering: Danmarks Tekniske Universitet

     

    Dansk Lithosfærecenter (DLC)
    Centerleder: Hans Christian Larsen
    Placering: De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS)

     

    Center for Eksperimentel Parasitologi (CEP)
    Centerleder: K. Darwin Murrell
    Placering: Den Kongelige Veterinær- og Landbohøjskole

     

    Center for Biologisk Sekvensanalyse (CBS)
    Centerleder: Søren Brunak
    Placering: Danmarks Tekniske Universitet

     

    Center for Biomolekylær Genkendelse
    Centerleder: Peter E. Nielsen
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Muskelforskning (CMRC)
    Centerleder: Bengt Saltin
    Placering: Rigshospitalet

     

    Center for Sanse-Motorisk Interaktion (SMI)
    Centerleder: Thomas Sinkjær
    Placering: Aalborg Universitet

     

    Center for Lydkommunikation (CfL)
    Centerleder: Axel Michelsen
    Placering: Syddansk Universitet Odense

     

    Center for Krystallografiske Undersøgelser (CCS)
    Centerleder: Sine Larsen
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Enzymforskning
    Centerleder: Kaj Frank Jensen
    Placering: Københavns Universitet

     

    Center for Genregulation og Plasticitet i det Neuroendokrine Netværk
    Centerleder: Lars-Inge Larsson
    Placering: Den Kongelige Veterinær- og Landbohøjskole

     

    Center for Semiotisk Forskning
    Centerleder: Per Aage Brandt
    Placering: Aarhus Universitet

     

    Polis Centeret (CPC)
    Centerleder: Mogens Herman Hansen
    Placering: Københavns Universitet

     

    Nationalmuseets Marinarkæologiske Forskningscenter
    Centerleder: Søren H. Andersen
    Placering: Nationalmuseet

     

    Center for Forskning i Økonomisk Politik (EPRU)
    Centerleder: Peter Birch Sørensen
    Placering: Københavns Universitet