Centers of Excellence
Danmarks Grundforskningsfond inviterer hermed forskere til at indsende interessetilkendegivelser til nye Centers of Excellence i den 13. ansøgningsrunde.
Fristen for interessetilkendegivelser er den 11. september 2026.
-
Møderne er åbne for alle interesserede.
Aalborg Universitet
9. marts, kl. 10.00 – 11.30
Tilmelding: Lise Degn (lde@adm.aau.dk)Aarhus Universitet
9. marts, kl. 14.00 – 15.30
Tilmelding: Birgit Christensen (bc@au.dk)Danmarks Tekniske Universitet
10. marts, kl. 10.00 – 11.30
Tilmelding: John Peter Wittschieben (jpewi@dtu.dk)Københavns Universitet
11. marts Søndre Campus, kl. 9.00 – 10.30
Tilmelding: her
11. marts Nørre Campus, kl. 11.30 – 13.00
Tilmelding: herCopenhagen Business School
12. marts, kl. 9.00 – 10.30
Tilmelding: Mette Damsbo (md.research@cbs.dk)IT-Universitet
12. marts, kl. 11.30 – 13.00
Henvendelse: ITU Research Support (research@itu.dk)Roskilde Universitet
13. marts, kl. 10.00 – 11.30
Tilmelding: Anne Wæhrens (annewae@ruc.dk)Syddansk Universitet
13. marts, kl. 14.00 – 15.30
Tilmelding: Charlotte Weber (chweb@sdu.dk) -
Danmarks Grundforskningsfond har fokus på løbende at styrke evaluerings- og monitoreringsprocedurer med udgangspunkt i gennemsigtighed, solide kriterier og tæt dialog med de støttede miljøer. Som en del af den 13. ansøgningsrunde til Centers of Excellence vil fonden afprøve en ny procedure for bedømmelse af interessetilkendegivelser for yderligere at styrke identifikation af interessetilkendegivelser med stort gennembrudspotentiale.
Formålet med peer advisors
Beslutninger om interessetilkendegivelser træffes udelukkende af fondens bestyrelse, som består af ni medlemmer med indsigt i forskning på det højeste internationale niveau inden for deres respektive fagområder.Som et nyt tiltag under den 13. ansøgningsrunde til Centers of Excellence vil en række peer advisors blive involveret i bedømmelsesproceduren for yderligere at styrke identifikation af interessetilkendegivelser med stort gennembrudspotentiale, herunder dem der ligger uden for bestyrelsens umiddelbare ekspertise.
Inddragelsen af peer advisors er tænkt som en ekstra kilde til videnskabelig forståelse, der skal berige bestyrelsens evalueringsproces. Som nævnt træffes beslutninger udelukkende af bestyrelsen, og peer advisors deltager ikke i bestyrelsens beslutningstagning.
Peer advisor-modellen er et eksperiment, som indtil videre kun planlægges til den 13. ansøgningsrunde til Centers of Excellence. Modellen vil blive grundigt evalueret efter ansøgningsrunden for at afgøre, om den har bidraget positivt til bestyrelsens vurdering af interessetilkendegivelser.
Peer advisors’ deltagelse i bedømmelse af interessetilkendegivelser
Peer advisors vil læse alle interessetilkendegivelser indenfor deres respektive hovedområder (opdelt i tre hovedområder: Social Sciences and Humanities, Physical Sciences and Engineering, and Life Sciences) og vil blive bedt om at fokusere på at identificere de interessetilkendegivelser, der har et højt gennembrudspotentiale.Peer advisors bliver ikke bedt om at udarbejde en skriftlig peer review-rapport eller anden form for skriftlig dokumentation. Ekstern peer review ved eksterne fagbedømmere vil som normalt kun foregå for de fulde ansøgninger.
Under bestyrelsesmødet den 30. november – 1. december 2026 vil peer advisors være til stede under bestyrelsens indledende drøftelser og blive inviteret til at besvare spørgsmål og komme med input, når bestyrelsen ønsker det.
Retningslinjerne for peer advisors kan findes her: Guide for Peer Advisors
Peer advisors får et honorar på 50 euro for at læse hver interessetilkendegivelse inden for deres hovedområde.
I de to seneste Centers of Excellence ansøgningsrunder har antallet af interessetilkendegivelser ligget på ca. 40 indenfor Social Sciences and Humanities, ca. 50 indenfor Physical Sciences and Engineering, og ca. 80 indenfor Life Sciences.
Bestyrelsens foreløbige konklusioner og endelige beslutninger om interessetilkendegivelser
Efter at have rådført sig med peer advisors, vil bestyrelsen på bestyrelsesmødet den 2. december 2026 træffe foreløbige konklusioner om hver interessetilkendegivelse. Da der ikke udarbejdes nogen peer advisor-rapport, forventes der som udgangspunkt ikke partshøring af ansøgere i forbindelse med bestyrelsens vurdering af interessetilkendegivelser. Kun hvis loven kræver det, f.eks. hvis der fremkommer nyt væsentligt materiale, vil de respektive ansøgere blive informeret og inviteret til at komme med bemærkninger (partshøring). Bestyrelsen vil identificere de interessetilkendegivelser, hvor en partshøring måtte være nødvendig. Fonden forventer, at partshøring kun vil være nødvendig for et begrænset antal interessetilkendegivelser.På bestyrelsesmødet den 11. januar 2027 træffer bestyrelsen endelige beslutninger om interessetilkendegivelserne. Afgørelsesbreve (afslag og invitationer til at indsende fulde ansøgninger) udsendes medio januar 2027.
Bestyrelsens og peer advisors’ videnskabelige sammensætning
Danmarks Grundforskningsfonds bestyrelse består af ni medlemmer, der alle har indsigt i forskning på højeste internationale niveau inden for deres respektive felter. Mere information om bestyrelsen kan findes her.Bestyrelsen har identificeret videnskabelige områder, hvor inddragelse af peer advisors kan være nyttig. Det forventes, at peer advisors udvælges blandt tidligere medlemmer af relevante ERC Advanced Grant-paneler for at sikre, at de har erfaring med at vurdere ansøgninger på det højeste konkurrenceniveau. Det forventes endvidere, at 2-4 peer advisors fra hvert af de tre hovedområder inddrages i bedømmelsesprocessen.
Listen over peer advisors vil løbende blive opdateret, efterhånden som de udpeges:
1) Social Science and the Humanities:
2) Physical Sciences and Engineering:
3) Life Sciences:
For at sikre at bestyrelsens beslutninger ikke påvirkes af peer advisors med interessekonflikter, skal peer advisors erklære eventuelle interessekonflikter, inden interessetilkendegivelserne sendes til læsning. Hvis der identificeres en konflikt, vil den pågældende peer advisor ikke blive anvendt. Yderligere information findes i fondens retningslinjer for interessekonflikter: Guidelines for Conflicts of Interest
Tidsplan for interessetilkendegivelser
11. september 2026, kl. 12.00
Frist for indsendelse af interessetilkendegivelser30. november – 1. december 2026
Bestyrelsens bedømmelse af interessetilkendegivelser med inddragelse af peer advisors2. december 2026
Bestyrelsens foreløbige konklusioner og identifikation af interessetilkendegivelser, hvor partshøring er påkrævet4. januar 2027
Frist for partshøring11. januar 2027
Bestyrelsens endelige beslutning om interessetilkendegivelserMedio januar 2027
Afgørelsesbreve (afslag og invitation til fuld ansøgning)Hvis du har spørgsmål vedrørende involvering af peer advisors i bedømmelse af interessetilkendegivelser til Danmarks Grundforskningsfonds 13. call for Centers of Excellence, kontakt venligst Forskningskonsulent Mikkel Bruus, e-mail: mb@dg.dk, tel.: +45 3318 1958.
-
Danmarks Grundforskningsfond giver overhead som en del af en bevilling, til at dække de indirekte omkostninger, der er forbundet med at gennemføre et forskningsprojekt, men som ikke direkte kan henføres til det konkrete projekt. Det kan fx være fællesudgifter til husleje, lokaler, administration mv. Overhead beregnes som en fast procentdel af bevillingen til forskningsprojektets direkte udgifter, dvs. udgifter, som direkte kan henføres til projektet.
For nogle institutioner beregnes overhead som en fast procentdel af alle direkte udgifter, mens det for andre alene beregnes som en procentdel af lønudgifter.
Det er den institution, der afholder og bogfører omkostningerne til udgiften, som tildeles overhead ud fra institutionstypens gældende sats.Institutionstype Overhead Danske universiteter, sektorforskningsinstitutter, professionshøjskoler, erhvervsakademier, maritime uddannelsesinstitutioner og videregående kunstneriske uddannelsesinstitutioner, samt øvrige institutioner der er omfattet af Budgetvejledningens bestemmelser for tilskudsfinansieret forskningsvirksomhed 44 % Alle øvrige danske institutionstyper (herunder sygehuse og andre offentlige institutioner, private institutioner, m.v.) 18 % af lønomkostningerne Udenlandske institutioner 0 % Institutioner i Rigsfællesskabet: Der tildeles samme satser for overhead til tilsvarende institutioner (jf. ovenstående danske institutioner) i Grønland og på Færøerne Se ovenfor Bemærk, at nogle af overheadsatserne er ændret i forhold til fondens tidligere praksis for overhead. De nye overheadsatser vil være gældende fra kontrakter, der indgås med nye Centers of Excellence fra 13. ansøgningsrunde.
-
Ansøgningsfasen er to-faset og består i hovedtræk af:
1) Interessetilkendegivelser, der behandles af bestyrelsen med inddragelse af peer advisors. Beslutning om, hvilke ansøgere der inviteres til indsendelse af fuld ansøgning, træffes alene af bestyrelsen.
2) Fulde ansøgninger, der sendes til ekstern bedømmelse (peer review). Ansøger gives mulighed for at kommentere på fagfællebedømmelserne og der afholdes et interview med den foreslåede centerleder forud for, at bestyrelsen træffer sin endelige afgørelse.
-
Den forskningsmæssige kvalitet er det overordnede og helt afgørende kriterium ved vurdering af ansøgninger om nye Centers of Excellence. Ansøgninger skal præsentere ideer om ambitiøs og nyskabende forskning med potentiale til at kunne føre til egentlige banebrydende resultater.
Bestyrelsens vurderingskriterier kan findes i the Guide for Applicants for nye Centers of Excellence i den 13. ansøgningsrunde.
-
Fulde ansøgninger sendes i ekstern fagfællebedømmelse hos tre internationale eksperter inden for de relevante forskningsområder. Hver fagfællebedømmer indsender en rapport på tre til fem sider i overensstemmelse med Guide for Reviewers. Fagfællebedømmere bedes ikke om at rangere eller give ansøgningen karakterer.
Fonden anvender en åben og transparent proces. Fagfællebedømmere og ansøgere vil være bekendt med hinandens identiteter. Ansøgere vil blive tilbudt mulighed for at kommentere på fagfællebedømmelserne, inden bestyrelsen træffer sin endelige beslutning.
-
Forud for den endelige stillingtagen afvikler bestyrelsen et interview med den foreslåede centerleder, som anmodes om at præsentere den overordnede forskningsidé og udfolde den strategi, der er lagt for at realisere forskningsidéen.
-
Bestyrelsens beslutningsgrundlag udgøres af:
- Ansøgers fulde ansøgning
- Tre bedømmelsesrapporter pr. ansøgning
- Ansøgers eventuelle kommentarer til bedømmelsesrapporterne
- Interview med den foreslåede centerleder
De eksterne bedømmelsesrapporter er et vigtigt input til bestyrelsens drøftelse, men det er bestyrelsen alene, der træffer den endelige afgørelse.
Bestyrelsen har grundige drøftelser af hver ansøgning og argumenterer i hvert enkelt tilfælde for, hvorfor en ansøgning bør eller ikke bør tildeles en centerbevilling. I sidste ende skal bestyrelsen beslutte at finansiere relativt få ansøgninger ud af et stort antal exceptionelle ansøgninger.
-
Når bestyrelsen har truffet afgørelse om hvilke ansøgninger, der kan imødekommes, indledes kontraktforhandlinger med værtsinstitutionen. Først når kontrakten er underskrevet, kan bevillingen realiseres.
Der afholdes en officiel centerindvielse, når kontrakten er på plads, og centret så småt er i gang.
-
Opfølgningsmøder
Danmarks Grundforskningsfond ønsker at have en løbende dialog med sine bevillingshavere. Derfor besøger medlemmer af fondens bestyrelse og sekretariat alle centre til et årligt opfølgningsmøde.
Midtvejsevaluering
Det er fondens standardprocedure at gennemføre en midtvejsevaluering efter ca. 5 år af bevillingens løbetid.
Midtvejsevalueringen indledes med, at centrene anmodes om at indsende en selvevaluering af centrets første 5 år og en ansøgning om en 2. bevillingsperiode.
Centret evalueres herefter af tre internationale eksperter inden for centrets fagområde. Panelet sammensættes ved midtvejsevalueringen både ud fra deres ekspertise og deres erfaring inden for forskningsledelse og organisation.
Bedømmere ved fondens midtvejsevaluering tilsendes centrenes selvevalueringsrapport, 1. bevillingsperiodes forskningsplan og ansøgning om 2. bevillingsperiode samt et udvalg af centrets publikationer. Bedømmerne udarbejder hver især en evalueringsrapport baseret på det tilsendte materiale.
Materialet, der produceres ifm. midtvejsevalueringen, skal tilvejebringe et overblik over centrets forskningsresultater og ambitioner for en fremtidig anden bevillingsperiode samt en uvildig ekstern vurdering heraf. Midtvejsevalueringen danner basis for bestyrelsens beslutning om centrets fremtid og en evt. anden bevillingsperiode.
Slutevaluering
Inden anden bevilling for et Center of Excellence udløber, udfører fonden en slutevaluering. Centre, der skal slutevalueres, har modtaget støtte i op til 10 år fordelt på to bevillingsperioder.
Publikationer to år efter centeret slutter
To år efter afslutning af bevillingsperioden indsender centeret en liste over de publikationer, som er publiceret på grundlag af aktiviteterne i centret i den toårige periode, efter bevillingen sluttede.