Illustration

Center for Discoveries in Migraine (CDM)

Center leader:

Messoud Ashina

Period:

September 2025 -August 2031

Application round:

12th Round

Host institution(s)

Rigshospitalet

Grant:

60.000.000

Center for Discoveries in Migraine (CDM) har til formål at afdække de biologiske mekanismer, der udløser og afslutter migræneanfald, for dermed at bane vejen for nye og mere målrettede behandlinger. Migræne er en af verdens mest udbredte og invaliderende hjernesygdomme, men vi mangler stadig en grundlæggende forståelse af, hvorfor anfald opstår, og hvorfor kun personer med migræne rammes.

I CDM kombinerer vi laboratorieforsøg, avancerede hjerneskanninger og kliniske studier for at kortlægge, hvordan bestemte signalstoffer og ionkanaler påvirker hjernens smertebaner. Vi undersøger særligt samspillet mellem migræneaura, smerteopfattelse og neuroinflammation – og hvordan disse processer tilsammen former et migræneanfald.

Centret samler forskere fra Danmark, Holland og USA i et stærkt tværfagligt samarbejde, hvor biologer, neurologer og kliniske forskere arbejder side om side. Målet er at identificere nye biomarkører og mekanismebaserede behandlingsmål, der kan føre til gennembrud i behandlingen af migræne og forbedre livet for millioner af patienter.

Rigshospitalet er værtsinstitution for Grundforskningscenteret CDM. Centret samarbejder tæt med Leiden University Medical Center i Holland og Harvard Medical School i USA.

Sign up for our newsletter