De tre dommere

Charlotte Schwartz, Ken Arnold og Andreas Roepstorff vælger årets vindere i DG's fotokonkurrence.
Charlotte Schwartz

Charlotte Præstegaard Schwartz er fotokurator og forskningsbibliotekar på Det Kgl. Bibliotek, hvor hun har ansvaret for Den Nationale Fotosamling. Hun er mag.art. og ph.d. i kunsthistorie med fokus på kunst fra det 20. og 21. århundrede. Præstegaard Schwartz har speciale i fotografi og fotografihistorie. Seneste bogpublikation er Billedtilstande, tre historisk funderede fortællinger om fotografi i samtidskunsten, Politisk Revy, Rævens Sorte Bibliotek, 2022.

Ken Arnold

Ken Arnold er direktør for Medicinsk Museion og professor ved Institut for Folkesundhedsvidenskab på Københavns Universitet (også en del af CBMR). Medicinsk Museion bygger bro mellem den brede offentlighed og den nyeste forskning. Indtil juni 2022 stod han i spidsen for Cultural Partnerships hos Wellcome – en velgørenhedsfond der har fokus på sundhedsforskning.
Arnold har også været med til at etablere Wellcome Collection, som han var tilknyttet de første ti år af museets levetid.  Han holder ofte foredrag og skriver artikler om museer – i dag og i fortiden – og om samspillet mellem kunst, humaniora og videnskab.

Andreas Roepstorff

Andreas Roepstorff er direktør for Aarhus Institute of Advanced Studies (AIAS) og har været professor ved Institut for Antropologi ved Aarhus Universitet siden 2010.

Roepstorff er uddannet i biologi og socialantropologi og forsker i samarbejde og tværfaglighed og beskæftiger sig med humaniora, samfundsvidenskab, naturvidenskab og sundhed. Han var medstifter af Interacting Minds Centre ved Aarhus Universitet. I årtier har han været en stærk drivkraft for tværfaglige studier og samarbejde. Han har flere tillidsposter som vicepræsident for Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab, formand for Sektion for Humaniora og Samfundsvidenskab og medlem af Rådet for Teknologi og Samfund ved Akademiet for de Tekniske Videnskaber (ATV).

Tilmeld dig vores nyhedsbrev